Napisz do nas na:
komenda@bedzin.kppsp.gov.pl

ul. Modrzejowska 74
42-500 Będzin

Zadzwoń do nas:
+48 32 294 45 40 do 42
+48 32 267 50 31 do 33

Witamy w serwisie internetowym

 

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

w Będzinie

 

       Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną. Znajdą tutaj Państwo informacje o szerokim zakresie działalności ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej powiatu będzińskiego, jej historii, dniu codziennym, strukturze i sposobie funkcjonowania. Publikujemy tutaj aktualności z Komendy, a także opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego Powiatu, dane statystyczne, a także szereg innych ciekawych i ważnych porad, ostrzeżeń i informacji.

Pożar w Czeladzi

10.08.2019, godz. 15:23, Czeladź ul. Wojkowicka

Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie z informacją o pożarze tworzyw sztucznych składowanych w hali na terenie zakładu produkcyjnego. Po dojeździe na miejsce pierwszych JOP KDR zastał pożar polimerów znajdujących się pod wiatą wolno stojącą obudowaną blachą. Pożarem zagrożone są dwie sąsiednie hale.

Pracownik ochrony poinformował, że na terenie zakładu nie ma innych osób postronnych. Na miejsce zadysponowano dodatkowe SiŚ. W pierwszej fazie działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na palącą się wiatę oraz jednego prądu w obronie sąsiedniej hali. W trakcie prowadzonych działań doszło do wybuchu. KDR podjął decyzję o wycofaniu ratowników ze strefy zagrożonej, zbudowaniu trzech bezobsługowych stanowisk gaśniczych i zaopatrzenia wodnego z trzech hydrantów nadziemnych znajdujących się na terenie zakładu. Następnie podano prąd piany średniej na palący się kontener znajdujący się obok wiaty. Po lokalizacji pożaru pod wiatą znaleziono pięć butli z gazami w tym dwie butle z acetylenem (jedna z butli nie posiada zaworu, cztery pozostałe mają uszkodzone zawory) - za pomocą kamery termowizyjnej oraz pirometru sprawdzono temperaturę płaszczy wszystkich butli. Następnie zgodnie z procedurą przystąpiono do chłodzenia butli z acetylem i monitorowania ich temperatury. W wyniku pożaru spaleniu uległo wyposażenie oraz materiały składowane w wiacie, uszkodzeniu uległa metalowa konstrukcja wiaty. W działaniach uczestniczyło sześć zastępów JRG Będzin, trzy zastępy JRG Katowice, trzy zastępy OSP oraz patrol Policji. Na miejsce prowadzonych działań przybył Komendant Powiatowy PSP w Będzinie st.kpt. Arkadiusz Spera oraz Grupa Operacyjna KW PSP Katowice.

on 11 sierpień 2019