Napisz do nas na:
komenda@bedzin.kppsp.gov.pl

ul. Modrzejowska 74
42-500 Będzin

Zadzwoń do nas:
+48 32 294 45 40 do 42
+48 32 267 50 31 do 33

Witamy w serwisie internetowym

 

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

w Będzinie

 

       Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną. Znajdą tutaj Państwo informacje o szerokim zakresie działalności ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej powiatu będzińskiego, jej historii, dniu codziennym, strukturze i sposobie funkcjonowania. Publikujemy tutaj aktualności z Komendy, a także opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego Powiatu, dane statystyczne, a także szereg innych ciekawych i ważnych porad, ostrzeżeń i informacji.

Pożar na składowisku węgla

28.11.2018, godz. 05:57, Sławków, ul. Groniec 1

Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie z informacją o pożarze taśmy przesiewacza węgla oraz węgla składowanego w pryzmie o powierzchni około 1000 m2 - osoba zgłaszająca nie jest w stanie dokładnie określić ilości palącego się węgla (pożar został zauważył na kamerach monitoringu).

Na miejsce zadysponowano w pierwszym rzucie po dwa zastępy z JRG Będzin, JRG Dąbrowa Górnicza oraz OSP Sławków. Po kolejnych informacjach wpływających do SK o rozwoju pożaru zadysponowano dodatkowo kolejne dwa zastępy gaśnicze z JRG Sosnowiec. Jako pierwszy na miejsce zdarzenia przybył zastęp z OSP Sławków - KDR zastał mobilny przenośnik taśmowy do pryzmowania węgla w całości objęty pożarem oraz częściowo palący się składowany pod nim węgiel w dwóch pryzmach na powierzchni ok. 35 m2. Obecny na miejscu pracownik poinformował, że w dwóch częściowo palących się pryzmach zgromadzonych  jest około 400 ton węgla. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu w pierwszej fazie działań na palący się węgiel i przenośnik taśmowy dwóch prądów wody (zawierającej środek pianotwórczy w celu zwiększenia skuteczności gaśniczej podawanego środka). Po ugaszeniu przenośnika taśmowego i lokalizacji pożaru przystąpiono przy użyciu dwóch ładowarek typu fadroma do przewożenia żarzącego się węgla w inną wolną część placu i skutecznego dogaszania. W związku z powyższym sprawiono dwa kolejne prądy gaśnicze wody. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległ mobilny przenośnik taśmowy oraz dwie tony składowanego węgla. W działaniach uczestniczyło siedem zastępów PSP, dwa zastępy OSP oraz patrol Policji.

Źródło zdjęć: OSP Sławków

on 29 listopad 2018